Gustavo Fring/Pexels

Nοσηλεύτρια στην Κέρκυρα παρέλυσε μετά τον εμβολιασμό της

Νοσηλεύτρια 40 ετών, έκανε τη δεύτερη δόση του εμβολίου κατά του κορωνοϊού στην Κέρκυρα και εμφάνισε παράλυση των κάτω άκρων.

Σύμφωνα με τους γιατρούς παρουσίασε το σύνδρομο Guillain-Barré, το οποίο είναι ένα σπάνιο νευρολογικό νόσημα στο οποίο το ανοσοποιητικό σύστημα του οργανισμού επιτίθεται εναντίον των νεύρων, με αποτέλεσμα ο ασθενής να παρουσιάζει παράλυση και μούδιασμα – συνήθως στα χέρια και τα πόδια.

Σημειώνεται πάντως πως ακόμη δεν έχει εξακριβωθεί αν η παράλυση της στα κάτω άκρα συνδέεται με το εμβόλιο.

Η είδηση έγινε γνωστή νωρίτερα σήμερα από τον πρόεδρο του ΠΟΕΔΗΝ Μιχάλη Γιαννάκο, ο οποίος ανέφερε πως μετά τη λήψη του εμβολίου, η 40χρονη νοσηλεύτρια εμφάνισε σοβαρά συμπτώματα που οδήγησαν τελικώς στην παράλυση των κάτω άκρων της.

Σύμφωνα με το κ. Γιαννάκο, που μίλησε στο Open, η νοσηλεύτρια έκανε τη δεύτερη δόση και αισθάνθηκε πολύ άσχημα: πόνο, ζαλάδες και υψηλό πυρετό, ενώ ένιωσε και παράλυση στα κάτω άκρα.

Πλέον έχει εισαχθεί στο νοσοκομείο της Κέρκυρας και «παρακολουθείται από τον θεράποντα γιατρό της και ακολουθεί συγκεκριμένη αγωγή που της έχει ορίσει». 

Το ιατρικό προσωπικό του νοσοκομείου της Κέρκυρας δηλώνει σίγουρο «πως πρόκειται για παρενέργεια του εμβολίου». Παρ’ όλα αυτά, μέχρι στιγμής, δεν έχει επισήμως ανακοινωθεί εάν η εκδήλωση της πάθησης οφείλεται στον εμβολιασμό.

Share:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin

The New You

Στοιχεία Επικοινωνίας

  • info@female-g.com
  • Κύπρου 11, Χαλάνδρι

Βρείτε μας στα Social Media:

Αφήστε μας ένα μήνυμα